Windows XP... batranelul se pensioneaza

Aici vom discuta pe tema IT care va include : c++, visual basic, php, html, css si multe altele; veti gasi si diverse stiri.

Moderators: Moderator ajutator, Moderator

Daca ati avea/folositi Windows XP, ati lua in serios situatia si v-ati upgrada computerul?

Poll ended at 02 Apr 2014, 21:58

1. DA
6
86%
2. NU
1
14%
3. Sunt indecis
0
No votes
 
Total votes: 7

full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 545
Registered for: 10 years 7 months
10
Status: Dacă citeşti asta, TU şi PRIETENII tăi vă ve-ți alege cu Trollotoză
Cont Premium: Cornflak_
Location: Bucuresti
Contact:

Windows XP... batranelul se pensioneaza Post by VladCelTroll »


Din pacate, suportul pentru Windows XP, Microsoft Office 2003 si Windows Server 2003 se va sfarsi la data de 8 aprilie 2014.

Despre ce este vorba?
Windows va retrage definitiv updateurile saptamanale si calculatorul va fi de 3 ori mai vulnerabil.
Din aceasta data, toti producatorii sunt obligati sa scoata pe piata aplicatii compatibile cu Windows Vista sau un sistem superior.

De ce?
Microsoft a anuntat ca de acum vor trebui sa investeasca in sisteme noi, mai bune. Tinand cont ca Windows XP a beneficiat de 12 ani de suport, Microsoft a considerat ca nu mai merita, acesta fiind depasit cu mult de Windows 7.

Ce putem face?
Exista 4 optiuni:
1. Upgrade la Windows Vista (nerecomandat)
2. Upgrade la Windows 7 (recomandat, cea mai buna optiune)
3. Upgrade la Windows 8 sau 8.1 (aproape la fel ca Windows 7)
4. Ramaneti la Windows XP (veti risca multe daune invaloare de 10000 de lei)


Intrebarea noastra este:
Daca ati avea/aveti Windows XP, ati lua in serios, ati trece la un Windows mai bun?

Sper ca acest articol v-a fost de ajutor si va va fi de folos.

Sursa:
http://microsoft.com/
Special thanks to:
YouTube.
Last edited by VladCelTroll on 23 Feb 2014, 11:45, edited 1 time in total.
Image


Image

Image
Spoiler | Afiseaza
[center][img]http://i.imgur.com/sO2ycN8.png[/img][/center]
**▶Nume in jocuri◀**
[spoiler]War Thunder: VladCelTroll
Minecraft: xCennzo, Cornflak_
Terraria: xVladCelTroll
Counter Strike 1.6: Vladminer13
Medal of Honor Allied Assault: Brav_LOWE[/spoiler][/i][/b]


INTERZIS!!! ŞPOILĂR SECRET!!!
[spoiler]Te rog eu, nu citi chestia asta, altmiteri tu şi prietenii tăi vă ve-ți alege cu Trollotoză+ cadou în loc de Gogu Caută prindeți Trinitas TV.[/color][/spoiler]
skill +4
skill +4
User avatar
Status: Offline
Posts: 339
Registered for: 11 years
11
Contact:

Re: Windows XP... da sau nu? Post by Booker »

Ce fac astia ma? :| :( :((
Adica voi fi nevoit sa imi instalez WINDOWS 7 dupa data aia?!
Fac o mare greseala oricum...
Alte argumente nu mai aduc fiindca nu are rost deci....
Oricum inteleg situatia!
Am vazut ca Windows 7 e foarte performant,m-am "jucat" pe el,am "umblat",l-am vazut cum functioneaza,are programe foarte performante,design inovator si multe altele,dar imi este cam greu sa ma despart de WINDOWS XP,fiindca imi place simplitatea lui,dar stiti ce nu conteaza...cat de curand voi instala Windows 7 sau 8! :) ;)
full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 1216
Registered for: 10 years 9 months
10
Cont Premium: vScorpio
Location: București

Re: Windows XP... da sau nu? Post by Scorpio »

4. Ramaneti la Windows XP (veti risca multe daune invaloare de 10000 de lei)
Ce naiba ma, pe bune acum? -.-

Recomand tuturor celor care au instalat Windows XP sa isi instaleze 7/8/8.1/LINUX (recomandat)
Windowsul e depasit....folositi linux! :)
We are anonymous.
We are legion.
We do not forgive.
We do not forget.
Expect us!

Image
Spoiler | Afiseaza
[img]http://www.speedtest.net/result/3627915067.png[/img]
skill +2
skill +2
User avatar
Status: Offline
Posts: 165
Registered for: 10 years 7 months
10
Cont Premium: Houkiboshi
Location: lol no sorry
Contact:

Re: Windows XP... batranelul se pensioneaza Post by JeffTheKiller »

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu,n-am banii de windows 7/8/Linux/Mac. O sa trebuiasca sa i-au Windows 7 la anu' :((
.
full skill
full skill
User avatar
Status: Offline
Posts: 1047
Registered for: 10 years 10 months
10
Status: Inapoi pe forum! >.<
Location: Germania
Contact:

Re: Windows XP... da sau nu? Post by MrCreeper. »

Vladminer13 wrote:4. Ramaneti la Windows XP (veti risca multe daune invaloare de 10000 de lei)
Ai inteles gresit. (Si eu am auzit/citit despre acest lucru)

Cei ce vor ramane pe Windows XP, nu vor mai beneficia de update-urile saptamanele. Din acea data se intrerup, iar Windows XP va fi mai vulnerabil.

Ar fi absurd sa platesti daune in mii de lei pentru ceva ce nu se mai foloseste. (Vorbind de trecerea datei de 8 aprilie 2014)

P.S: Eu nu folosesc update-urile. :DD (Am programe mult mai performante de protectie)
Image
Image[/center]
full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 545
Registered for: 10 years 7 months
10
Status: Dacă citeşti asta, TU şi PRIETENII tăi vă ve-ți alege cu Trollotoză
Cont Premium: Cornflak_
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Windows XP... batranelul se pensioneaza Post by VladCelTroll »

De ce zic eu acel pret?
Agentia Internationala anti Cyber-Criminali estimeaza ca din 8 aprilie costurile de intretinere anuala vor fi cu 28% mai mari.
De asemenea nu se va mai scoate absolut NICI un program pentru Windows XP (absolut NICI UNUL!!!)
De asemenea nu se va mai oferi ajutor pentru daunele Windowsului iar compatibilitatea va fi si mai scazuta.
Se estimeaza ca rata de "crime" cibernetice pe Windows XP va creste cu 40% chiar daca folositi orice program.
De ce?
Codurile de securitate care erau aduse cu updateurile saptamanale vor disparea.

Repet inca o data:
TOATE PC-URILE CARE INCA FOLOSESC WINDOWS XP VOR DEVENI FOARTE VULNERABILE INCEPAND CU DATA DE 8 APRILIE 2014. ESTE RECOMANDATA UPDATAREA LA WINDOWS 7!!!
Image


Image

Image
Spoiler | Afiseaza
[center][img]http://i.imgur.com/sO2ycN8.png[/img][/center]
**▶Nume in jocuri◀**
[spoiler]War Thunder: VladCelTroll
Minecraft: xCennzo, Cornflak_
Terraria: xVladCelTroll
Counter Strike 1.6: Vladminer13
Medal of Honor Allied Assault: Brav_LOWE[/spoiler][/i][/b]


INTERZIS!!! ŞPOILĂR SECRET!!!
[spoiler]Te rog eu, nu citi chestia asta, altmiteri tu şi prietenii tăi vă ve-ți alege cu Trollotoză+ cadou în loc de Gogu Caută prindeți Trinitas TV.[/color][/spoiler]
skill +4
skill +4
Status: Offline
Posts: 261
Registered for: 11 years 6 months
11
Status: INACTIV
Location: Ştefan cel Mare, Neamţ
Contact:

Re: Windows XP... batranelul se pensioneaza Post by Sidiuu. »

Am incercat Windows 7 pe "rabla" mea de laptop si dupa jumatate de an, a inceput sa mearga sacadat, o gramada de probleme, etc. Acum am Windows XP, nu spun ca nu am probleme cu el in legatura cu unele programe/drivere, dar am windows-ul acesta la un an, plus ca pe asta stiu sa "explorez" bine. Nu stiu daca ma voi putea juca jocuri precum Minecraft care mie imi merge intr-un lag infernal. In fine, rezolv eu cumva. Pacat este ca cei de la Microsoft nu mai doresc sa ofere suport pentru Windows XP, dar ii inteleg ca sunt obositi oamenii dupa ce 13 ani la rand au oferit suport la toti oamenii de pe lumea asta care folosesc XP.
Image

Image[url=steam://friends/add/76561198076609998]Image[/url]


Doreşti să cumperi ceva de pe PCGarage? Dacă doreşti să primeşti o reducere substanţială, introdu codul 79C9MZP2.
full skill
full skill
User avatar
Status: Offline
Posts: 1094
Registered for: 11 years 3 months
11
Cont Premium: mad_cal1993
Location: Chiar te intereseaza?

Re: Windows XP... batranelul se pensioneaza Post by Cybernetyk. »

Da,adevarat,batranelul de Xp va ramane in inimile noastre(lol?).Trebuie inteles totul si din perspectiva lor.De ce ai investi in ceva in ce ai investit atata timp si care cu timpul isi pierde utilizatorii?
Cu toate ca XP-ul are acea nuanta de usor de utilizat,acesta incepe deja sa nu mai ruleze anumite programe/jocuri.
Incercam acum 2 luni un mic joculet pe steam(nu conteaza sursa jocului :D) si mi-a dat o frumoasa,probabil cunoscuta-Application Error.M-a enervat eroarea asta la orice joc care mi se parea mai modern.Intrebasem de cineva si mi-a spus ca singura sansa sa-mi functioneze aceste jocuri e sa-mi iau Windows 7.Avand un dvd cu windows-ul,l-am instalat,iar la sfarsit pot sa zic ca am fost multumit.Si acum tot acest windows am.Este foarte bun,mai flexibil,design-ul mai...(nu le am cu acesti termeni de design... :-s ).
Recomand cu siguranta Windows 7! :))
Image
Acest topic a fost inchis de catre , utilizatorii nu mai pot posta in el.

Singurii care pot posta in acest topic sunt moderatorii si administratorii.


Daca tot sunteti aici, de ce nu ne urmariti si ne promovati pe urmatoarele site-uri de jos ?! (daca nu ai facut-o deja)

Forum locked Post a reply

Return to “Discutii IT”